Zlatá fantazie kolínských dorostenek!!!

Kolínské dorostenky po vítězství v Mistrovství Čech odjížděly k finálovému utkání Mistrovství České republiky do vítkovické Ostravar arény sice s medailovými ambicemi, ale podle přihlášek měly papírově být silnější domácí závodnice. Obrovsky kolektivní výkon týmu vedeného Jiřím a Klárou Tučkovými ale postavil tyto předpoklady na hlavu a zrodil se tak největší úspěch dívčího týmu v historii kolínské atletiky.

Jen v první disciplíně časového programu, chůzi na 3000 metrů, nemělo kolínské družstvo zastoupení. Už ale druhá disciplína – hod oštěpem – kolínským barvám výrazně vyšla, když třetí skončila Lucie Bartůšková (41,57), hned za ní se umístily Žaneta Vrbová (40,15) a Alice Přibylová (37,40) a ještě dva body vybojovala devátá Lucie Seifertová (30,99). Na kolínské konto tak přistálo 23 bodů! Překvapivě vysoký zisk přinesl závod na 800 metrů, do kterého obětavě nastoupily i specialistky na úplně jiné disciplíny. Po výborném výkonu doběhla druhá Jitka Novosadová (2:22,13), pátou příčku pro sebe získala na cílových čarách Kateřina Tvrdá (2:34,79) a pro čtyři a tři body si doběhly Lucie Olivová (2:43,84) a Alena Fridrichová (2:43,87). Zisk 22 bodů tak vysoko předčil očekávání! V rozbězích na 100 metrů si finále A zajistily jak Jana Šafránková (12,22), tak Eliška Králová (12,53), Kristýna Šlehubrová si vyběhla finále B (12,53). Překvapivých 6 bodů vyskákala ve skoku o tyči Anita Hrušková, která si napoprvé poradila se všemi výškami včetně konečných 270 cm. První ztrátu zaznamenal kolínský tým v běhu na 100 metrů překážek, který se nevydařil zdravotně indisponované Lence Novotné, ale nečekaným pátým místem za ni zaskočila Tereza Smítková (15,03). Ve finále běhu na 100 metrů vzápětí kolínské dívky nasbíraly 14 bodů, když čtvrtá doběhla Jana Šafránková (12,27), šestá Eliška Králová (12,74) a ve finále B celkově devátá Kristýna Šlehubrová (12,64). Výborně se dařilo také kladivářkám. V pravý čas se vrátila forma Elišce Drábkové, která hodem dlouhým 46,25 m získala cenných 9 bodů za druhé místo a pět bodů přidala také Barbora Malá (40,22). Ve skoku dalekém přibylo dalších pět bodů díky šesté Natálii Olivové (531). Už v této fázi závodu bylo jasné, že se kolínským dívkám daří, zatímco vítkovická děvčata proti předpokladům ztrácela a jablonecké soupeřky dokonce potkala dvě zranění jejich opor.

Další vynikající výkon předvedla v běhu na 400 metrů Jitka Novosadová, která si zaběhla výrazný osobní rekord 57,40 s a obsadila stejně jako na dvojnásobné trati druhé místo. Definitivně se závod zlomil ve skoku vysokém, běhu na 2000 metrů překážek a hodu diskem. Obě kolínské výškařky Anita Hrušková a Natálie Olivová potvrdily své tabulkové postavení, když zdolaly výborných 165 cm a skončily na druhé a třetí příčce. Na „stýplu“ vybojovala Vanessa Adamcová jediné kolínské individuální vítězství v čase 8:07,03 min. a v novém osobním rekordu ji podpořila ziskem sedmi bodů Tereza Škopková (8:38,91). V hodu diskem se celá kolínská čtveřice probojovala do osmičlenného finále a v něm vybojovala Barbora Malá osm bodů (34,46), Žaneta Vrbová šest bodů (29,69), Eliška Drábková pět bodů (29,43) a Lucie Seifertová čtyři body (28,84). Po zisku 58 bodů z těchto tří disciplín začínalo být jasné, že kolínské dívky míří nečekaně za historicky prvními zlatými medailemi!

Další body přidaly v nejdelším běhu na 3000 metrů pátá Eliška Šustková (13:40,47) a osmá Veronika Plačková (15:19,04). Naprázdno Kolíňačky nevyšly ani v běhu na 300 metrů překážek, kde body za sedmé, osmé a deváté místo vybojovaly Lenka Novotná (46,49), Kateřina Tvrdá (47,70) a Lucie Olivová (48,45). Ve vrhu koulí zabodovala rovněž trojice v kolínském dresu, když Barbora Malá skončila čtvrtá (12,36), Lucie Seifertová jen o příčku za ní (12,20) a jeden bod přidala i Natálie Olivová (10,81). A další trojice byla úspěšná i v následujícím běhu na 200 metrů. Eliška Králová v něm obsadila pátou pozici (25,67), Jana Šafránková doběhla osmá v osobním maximu 26,22 s a dva body těsně za ní získala i Kristýna Šlehubrová (26,28). Výborně si vedla v běhu na 1500 metrů Tereza Havlíčková, která si výrazně posunula osobní rekord na 5:14,87 min. a doběhla na pátém místě. Vrhačce Elišce Drábkové, která obětavě a bojovně nastoupila k této běžecké disciplíně, jen těsně unikl bodík. V poslední individuální disciplíně – trojskoku – dobře bodovala šestou příčkou Helena Rothanzlová (10,72).

Vydařené štafety jen podtrhly velký kolínský úspěch. Na 4x100 metrů kvarteto Kristýna Šlehubrová, Jana Šafránková, Rozárrie Znamínková a Eliška Králová nenašlo přemožitele (49,55) a dva body přidala i čtveřice Žaneta Vrbová, Alena Fridrichová, Alice Přibylová a Helena Rothanzlová (53,17). Vysoký zisk přinesl i závěrečný běh na 4x400 metrů. Sestava Lenka Novotná, Vanessa Adamcová, Kateřina Tvrdá a Jitka Novosadová proťalo cílovou čáru jako druhé (4:07,24) a Tereza Havlíčková, Tereza Škopková, Rozárrie Znamínková a Lucie Olivové doběhly sedmé (4:21,08). Sečteno a podtrženo to vše znamenalo 237 bodů a s obrovským náskokem titul mistryň České republiky!!!

Výsledek Mistrovství ČR:

1. Sokol Kolín-atletika 237, 2. SSK Vítkovice 176, 3. LIAZ Jablonec nad Nisou 173,5, 4. A. C. TEPO Kladno 140,5, 5. AK Olomouc 137,5, 6. VTŽ Chomutov 111,5, 7. ASK Slavia Praha 104, 8. Slezan Frýdek- Místek 35