Jdi na obsah Jdi na menu

Domácí sprinteři ozdobili 82. ročník Velké ceny Kolína

Už 82. ročník jednoho z nejstarších českých atletických závodů - Velké ceny města Kolína proběhl ve středu 22. srpna za tropického počasí. Kvalitní podívanou přinesly především závody ve sprinterském trojboji mužů a žen, ale k vidění byla celá řada dobrých výkonů i v dalších disciplínách.

Již 67. ročníku sprinterského trojboje mužů dominoval domácí juniorský mistr ČR v běhu na 100 metrů a člen letos páté nejrychlejší štafety na 4x100 m na světě Štěpán Hampl, který zvítězil jak v běhu na 60 m (6,84), tak na 100 (10,61) i 200 m (21,63) a nasbíral 2809 bodů. Za ním skončil jeho parťák z reprezentační štafety i z tréninkové skupiny Antonína Morávka Stanislav Jíra ziskem 2710 bodů (7,01 – 10,98 – 22,22) a i třetí příčku obsadil kolínský sprinter Marek Řehák za 2276 bodů (7,39 – 11,45 – 23,23), když Aleš Moravec, třetí po prvních dvou disciplínách (7,19 - 11,16), už k běhu na 200 metrů nenastoupil.

Totéž bohužel platilo o obhájkyni vítězství a rekordmance sprinterského trojboje Heleně Jiranové, která startuje v barvách USK Praha, jež jasně vyhrála 60 i 100 m (7,76 – 12,21), ale před závěrečnou disciplínou odstoupila. Vítězkou 19. ročníku se tak stala slávistka Agáta Kolingerová ziskem 2593 bodů (7,90 - 12,51 – 25,33), před domácí dorostenkou Janou Šafránkovou, která nasbírala 2444 bodů (7,99 - 12,66 – 26,37) a těsně porazila třetí Annu Kozlovou z AC Čáslav, která získala 2422 bodů (8,15 - 12,83 – 25,74).

Buzkova míle měla na pořadu už 80. ročník a jeho vítězem se stal Filip Kašpar ze Slavoje BANES Pacov v čase 4:33,92 min. Druhou příčku obsadil kolínský Jan Šedina (4:45,03) a třetí byl další Kolíňák Milan Římal (4:56,05).

V 27. Ceně města Kolína a Memoriálu Václava Širce ve skoku vysokém se tentokrát nedařilo rekordmanu této soutěže Matyáši Daleckému, který s velkou rezervou zdolal 190 cm, ale po vynechaných 195 cm třikrát neuspěl na výšce rovných dvou metrů. I tak mu to ale stačilo na vítězství před dalšími kolínskými výškaři Tomášem Puczkem, který rovněž překonal 190 cm, a bývalým svěřencem Václava Širce Ondřejem Hanušem (180).

Už 28. Memoriál Antonína Votruby ve skoku dalekém se stal kořistí jediného zahraničního účastníka Mikhaila Djakiva z Ukrajiny, který skočil 686 cm. Druhou příčku obsadil Lukáš Preisler z LIAZu Jablonec (632) a třetí skončil domácí junior Jindřich Semotam (623).

Nejstarším závodem mítinku byl 82. ročník memoriálu zakladatele kolínské atletiky Oldřicha Prágra v klasickém pětiboji, který vyhrál junior Jan Groček z pražské Slavie (2710) před domácím dorostencem Vojtěchem Teplým (2538) a českobrodským Václavem Tomanem (1242).

Posledním hlavním závodem byl 19. ročník Ceny města Kolína v běhu žen na 1000 metrů. Ten vyhrála stále se lepšící kolínská žákyně Vanessa Adamcová, která zaběhla čas 3:06,88 min. a jasně předčila druhou Michaelu Červínovou z ASK Lovosice (3:14,68). Třetí pak doběhla další kolínská závodnice Barbora Janůrková za 3:17,08 min.

Kvalitními výkony potěšili příznivce kolínské atletiky i další mladí domácí atleti. Rychlou šedesátku zaběhl dorostenecký trojskokan Dominik Holub (7,22), dorostenka Kristýna Růžičková (8,08) či žákyně Kristýna Šlehubrová (8,09), všechny sprinterské osobní rekordy si vylepšila překážkářka Lenka Novotná (8,27 - 13,08 – 26,75), svou rychlost si před podzimní částí sezóny otestovala i majitelka stříbrné medaile z letošního mistrovství ČR ve skoku o tyči Zuzana Pražáková. V běhu na 1000 m dosáhla juniorka Kateřina Doudová času 3:19,37 min. Ve výšce se po téměř půlroční zdravotní pauze objevila ve výškařském sektoru žákyně Natálie Olivová, která zdolala 155 cm a vyhrála, dokonce po sedmi letech startovala ve skoku dalekém Petra Sotonová a bylo z toho vítězství a osobní rekord 524 cm. V hodu oštěpem se jak dorostenec Jakub Dudáš, tak starší žák Filip Moc dostali za padesátimetrovou hranici (50,16 a 50,01), dorostenka Žaneta Vrbová hodila 36,48 m a starší žákyně Anna Radikovská 35,10 m.