Jdi na obsah Jdi na menu

Zlatá kolínská sobota na gigantu!

Letošní gigant, tedy mistrovství České republiky dorostu a juniorů, hostí o tomto víkendu stadión pražské Dukly na Julisce. Z našeho klubu se ho účastní rekordní počet 34 závodníků a hned první den šla do boje řada kolínských medailových šancí. A téměř všichni dokázali své naděje proměnit ve skutečnost a Sokol Kolín-atletika se po sobotě dostal na čelo medailového pořadí všech českých oddílů!

Jako první z Kolíňáků se představil v běhu na 1500 metrů dorostenec Jiří Kabrda, ale závod se mu vůbec nevydařil a v čase 4:40,10 min. obsadil až 16. místo. Pak už na řadu přišla sprinterská želízka v rozbězích na 100 metrů. Zatímco dorostenka Jana Šafránková těsně do osmičlenného finále neprošla a časem 12,74 s v silném protivětru obsadila 11. místo, v chlapeckých kategoriích slavil Antonín Morávek postup hned tří svých svěřenců, když jak junioři Štěpán Hampl (10,60) a Stanislav Jíra (10,94), tak dorostenec Marek Řehák (11,06) své rozběhy vyhráli, posledně jmenovaný dokonce ve výrazném osobním rekordu!

Potom už ale přišla první kolínská medaile, a to zcela nečekaná. Postarala se o ni do té doby osmá nejlepší česká dorostenecká kladivářka Eliška Kopecká, která si v soutěži probíhající na druhém konci Prahy v Riegrových sadech vylepšila o tři metry osobní rekord a hodem 48,56 m vybojovala bronz! Ve stejné soutěži přidala ještě 9. místo Karolína Vosecká (42,44) a dvanáctá skončila Eliška Drábková (40,40).

kladivarky.jpg

 

 

 

 

 

 

Současně s touto soutěží se začalo ve skoku o tyči dorostenců rodit první kolínské zlato. Vynikajícím novým kolínským rekordem mužů 470 cm se o něj zasloužil Jakub Vítek, který vyhrál s náskokem celých 40 centimetrů a jen potvrdil vynikající formu před blížícím se mistrovstvím Evropy.

O medaili a nominaci na evropský šampionát se chtěla v souběžné soutěži ve skoku vysokém dorostenek poprat i Denisa Pešová. Té se ale mistrovský závod nevydařil. Po zdolaných 161 cm následující výšku vynechala, ale na 171 cm již neuspěla a obsadila 10. místo. Zároveň ji ale toto umístění podle pravidel nominace odsoudilo jen k roli náhradnice na „Evropu“, neboť při shodném letošním nejlepším výkonu 179 cm s brněnskou Krejčiříkovou mluví pro její soupeřku mistrovské stříbro.

O finálové umístění se postaral ve skoku dalekém dorostenců Dominik Holub, který doletěl nejdále hned v prvním pokusu na 638 cm a to znamenalo 6. místo. V běhu na 110 metrů překážek dorostenců zaběhl Tomáš Konvalina čas 15,84 s a skončil dvacátý. V běhu na 400 metrů dorostenek startovala Kristýna Růžičková a za 61,09 s doběhla rovněž dvacátá.

Skvělé představení předvedli ve finálových bězích na 100 metrů sprinteři. Nejprve dorostenci Marku Řehákovi po čase 11,15 s unikla bronzová medaile o tři setinky, ale i čtvrtá příčka je jeho životním úspěchem. Pak ale zaklekli do bloků junioři a ti kolínští si vedli skvěle. Mistrem České republiky se stal Štěpán Hampl, který v protivětru časem 10,62 s znovu před mistrovstvím světa prokázal, že je nejrychlejším Čechem, a na stupně vítězů ho doprovodil bronzový Stanislav Jíra (10,76)!

Potom přišla další parádní kolínská disciplína – hod kladivem dorostenců. Hned čtyři Kolíňáci se dokázali probojovat do finálové osmičky a v ní vytěžili skvělá umístění. Svěřenec Tomáše Prajsnera Dominik Král poslal poprvé v životě pětikilogramové náčiní za 70 metrů a výkonem 70,32 m vylepšil kolínský historický rekord, získal zlatou medaili a také on potvrdil, že je na mistrovství Evropy skvěle připraven! Karel Hanuš se sice celou soutěží technicky protrápil, ale nakonec mu výkon 56,44 m těsně stačil na bronzovou medaili. K tomu přidal Martin Buryan v osobním rekordu 54,66 m pátou příčku a Jan Jareš skončil za 47,14 m šestý.

V diskařském sektoru skončila dorostenka Karolína Vosecká čtrnáctá (23,85), junior Robin Martinek skočil do dálky 609 cm a to znamenalo rovněž 14. místo a v překážkovém běhu na 300 metrů si dorostenka Lenka Novotná zaběhla osobní maximum 45,43 s, a bylo z toho 10. místo, necelé čtyři desetinky od postupu. Ten si ale vybojoval dorostenec Tadeáš Krakuvčík, který zaběhl na stejné trati nový kolínský rekord 39,49 s, což byl pátý nejrychlejší čas ze všech rozběhů. Vojtěch Höfner doběhl za 41,14 s na 18. místě. V juniorských kategoriích na 400 metrů překážek skončila Anežka Jurečková jednadvacátá (75,10) a Daniel Bezucha šestnáctý (59,27).

Sobotní program vyvrcholil v pozdním podvečeru štafetami na 4x100 metrů. Sokol Kolín-atletika měl na startu tři a jejich výkony měly vzestupnou tendenci. Nejprve se představily dorostenky a sestava Šlehubrová, Znamínková, Růžičková, Šafránková zaběhla čas 50,81 s a obsadila 8. místo. Dorostenci, kteří ve čtveřici Křeček, Zákora, Konvalina, Krakuvčík postrádali dva nejrychlejší Kolíňáky v této kategorii Marka Řeháka a Dominika Holuba, kteří startovali v kvartetu juniorů, překvapili, když časem 44,96 s obsadili nečekanou 4. příčku. A pak přišlo to nejlepší. Kvarteto Řehák, Holub, Jíra, Hampl zaběhlo nový kolínský historický rekord juniorů i mužů 41,98 s a s přehledem vybojovalo už čtvrtou kolínskou zlatou medaili!

Se ziskem čtyř zlatých, tří bronzových medailí a šesti finálových umístění se po sobotě stal Sokol Kolín-atletika mezi 126 kluby tím nejúspěšnějším!