Jdi na obsah Jdi na menu

Zemřel Petr Elbogen

V neděli 5. srpna zemřel po dlouhé nemoci v německých Brémách ve věku 83 let bývalý vynikající kolínský výškař a zároveň trenér Petr Elbogen, který byl jednou z největších postav celé historie kolínské atletiky.

 

Petr Elbogen, který při dvouleté vojenské službě neměl zrovna ideální podmínky pro atletickou přípravu, se vrátil do kolínského oddílu  roce 1957 a jeho výkonnost šla závratně nahoru. Jako pátý výškař v Československu zdolal magickou hranici dvou metrů a z výšky, která do té doby nebyla silnou kolínskou disciplínou, se stala ozdoba všech utkání. Petr Elbogen se rychle zabydlel v seniorské reprezentaci a závodil v Německu, Rumunsku a Polsku. 

V roce 1958 vybojoval Petr Elbogen největší úspěch, jakého kdy člen našeho oddílu v kategorii dospělých dosáhl. Po překonání 205 cm byl nominován na mistrovství Evropy do Stockholmu a zde vybojoval skvělé 7. místo výkonem 202 cm. V jubilejním šedesátém roce existence našeho oddílu získal Petr Elbogen titul mistra sportu a byl zařazen do širšího výběru pro římskou olympiádu, na kterou se ale nakonec neprobojoval. 

V letech 1958-1962 získal tři stříbrné a jednu bronzovou medaili z mistrovství Československa a v roce 1958 vyhrál Memoriál Evžena Rošického.