Výborné výkony na 70. ročníku Polabských závodů - doplněny fotogalerie

Jeden z nejstarších českých atletických mítinků, kolínské Polabské závody, ve středu 1. května napsal už 70. ročník své historie a počtem účastníků i úrovní se vrátil do doby své největší slávy v 70. letech minulého století. Představilo se na něm totiž na 280 atletů z 38 klubů a k vidění byly špičkové výkony, a to i v podání domácích atletů.
V mužském oštěpařském závodě, který byl 8. ročníkem memoriálu Václava Širce mladšího, byl kolínský stadión svědkem dlouhého hodu Jaroslava Jílka z pražské Dukly, který poslal oštěp až do vzdálenosti 77,55 m. Sedmdesátimetrovou hranici pokořil také jeho oddílový kolega Martin Florian výkonem 73,05 m. Třetí příčku obsadil litvínovský Jonáš Fiedler za 64,45 m.
V ženské soutěži předvedla nečekaně skvělých 59,16 m Andrea Železná z pražské Dukly, která si hodem světové úrovně dokázala vylepšit osobní maximum téměř o čtyři metry! Druhou příčku obsadila její oddílová kolegyně Martina Píšová výkonem 54,85 m a třetí místo vybojovala ve společné soutěži žen i mládežnických kategorií dorostenka AK Sokol Nehvizdy Tereza Kučerová, která hodila 44,48 m.
V běhu na 100 metrů padaly vynikající časy už v rozbězích. V kategorii mužů ten nejrychlejší patřil kolínskému Jiřímu Synkovi, který si vylepšil osobní rekord na skvělých 10,60 s. Ve finále se ale musel sklonit před rychlostí dorostence Filipa Vojáčka z USK Praha, který si výrazně posunul osobní maximum rovněž na 10,60 s, což je čtvrtý nejrychlejší čas všech dob v dorostenecké kategorii, i druhého Tomáše Tláskala z pražské Dukly (10,73). Jiřímu Synkovi patřila ve finále třetí příčka za 10,76 s.
V ženské kategorii dosáhla ve finále nejrychlejšího času 11,88 s Klára Sobotková z USK Praha, ale za ní se vytáhly k osobním rekordům kolínské sprinterky. Druhá Justina Špringrová zaběhla nový osobní rekord 11,94 s, kterým zaostala pouhé dvě setiny za juniorským oddílovým rekordem Heleny Jiranové, a kariérní maximum pokořila časem 12,00 s také třetí Jana Šafránková.
Již 79. ročník memoriálu Rudy Plešingera v běhu na 400 metrů se stal kořistí domácího Lukáše Soukala, který po výkonu 48,61 s může litovat velmi větrného počasí, které mu řadu desetin přidalo. Další dvě místa obsadili sprinteři AC Čáslav Václav Apltauer (50,50) a František Malina (50,67).
Vynikající úroveň měl 34. ročník memoriálu Mirka Tučka v běhu na 1000 metrů, především díky startu juniorského mistra Evropy z loňského roku Jakuba Dudychy z AC Vysoké Mýto. Ten dokonce přijel do Kolína s cílem zaútočit na juniorský evropský rekord. Tento plán nakonec vzal za své kvůli silnému nárazovému větru, ale i tak jeho vítězný čas 2:22,89 min. má skvělou úroveň. Výborným časem se blýskl i druhý dorostenec Filip Toul z SK Čtyři Dvory České Budějovice, který sice také nedosáhl na český rekord, na nějž mířil, ale zaběhl 2:24,78 min. Třetí příčku obsadil Šimon Ekl z Dukly Praha časem 2:27,77 min.
Už 53. ročník memoriálu Josefa Holečka v běhu na 3000 metrů vyhrál Jiří Miler z AC Mladá Boleslav (9:10,52) před Petrem Kučerou ze Spartaku Praha 4 (9:22,80) a Pavlem Formánkem z AC Vysoké Mýto (9:40,66).
Poslední hlavní závod, 47. ročník memoriálu Václava Stárka ve vrhu koulí, vyhrál junior Daniel Břenda z Atletiky Hostivař (14,07) před kolínským Pavlem Krejčou (13,67) a dorostencem Richardem Březovičem z Lokomotivy FOSFA Břeclav (13,55).
I v rámcových závodech byly k vidění další kvalitní výkony. Mezi nimi vyniká vítězný pokus Patrika Medáčka z Atletiky Stará Boleslav ve skoku dalekém 710 cm, běh na 600 metrů, který vyhrála Veronika Petrásková z pražského USK za 1:31,64 min., a vítězný čas Barbory Veselé na poloviční trati 38,90 s.
Vedle už zmíněných sprinterů Jiřího Synka, Lukáše Soukala, Justiny Špringrové a Jany Šafránkové využili příležitosti ke kvalitním výkonům i další kolínští závodníci. Platí to především o dalším juniorském sprinteru Františku Hančovi, který zaběhl stovku v osobním rekordu 11,14 s, stejně jako o mladých sprinterkách dorostence Anetě Bedrnové (12,20), starší žákyni Mie Plačkové (12,37) a juniorce Adéle Sahulkové (12,45). Ta zaběhla výborně i trať 300 metrů (40,20) a velmi dobře si vedly na třístovce i Lenka Novotná (41,15) a Amálie Schederová (41,77). Lenka Novotná zaběhla ještě lepší šestistovku, na níž je její čas 1:33,44 min. druhým nejrychlejším časem kolínské historie a oddílovým rekordem žen do 22 let. Výborně si vedly i dorostenka Veronika Beránková (1:40,23) a starší žákyně Adéla Dušková (1:40,99). V běhu na 400 metrů se dařilo dorostenci Lukáši Erbenovi, který si zaběhl základní osobní rekord 51,69 s a určitě bude bojovat o nominaci na mistrovství republiky. Vynikající oddílový dorostenecký rekord předvedl v běhu na 110 metrů překážek časem 14,17 s Jaroslav Hnida, který tak překonal výkon pozdějšího semifinalisty mistrovství Evropy mužů do 22 let Petra Peňáze. Do formy se po dlouhém zranění vrací juniorský výškař Matyáš Čudlý, který překonal 200 cm a některé jeho skoky prozrazovaly, že má na mnohem víc. Výšku žen vyhrála Anita Hrušková skokem přes 171 cm a blýskla se výkonem 165 cm i dorostenka Tereza Tomaňová, která rozhodně nebyla bez šancí ani o tři centimetry výše. V hodu oštěpem v prvním závodu sezóny posunul svůj osobní rekord na 60,82 m Jakub Dudáš a potěšitelná je deset dnů před prvním prvoligovým kolem i forma Žanety Vrbové, která hodila 39,13 m.