Velká cena Kolína má za sebou již 86. ročník

V úterý 6. září se v přeloženém termínu uskutečnil již 86. ročník Velké ceny města Kolína. Znovu se bohužel potvrdilo, že vytlačení tohoto závodu z tradičního termínu o kolínském posvícení do všedního dne kvůli mistrovským závodům, které se v posledních letech posunuly již hluboko do srpna, se negativně odráží i na obsazení kolínského mítinku.

Vítězem 86. ročníku Prágrova memoriálu v klasickém pětiboji se stal Lukáš Preisler z LIAZu Jablonec nad Nisou ziskem 2967 bodů, druhý byl Petr Hubáček z Nového Města na Moravě (2403) a třetí jeho oddílový kolega Matouš Němec (2380).

V dalším z hlavních závodů, 84. ročníku Buzkovy míle, se tentokrát běžel nejrychlejší závod za posledních 20 let. V něm v závěru dominoval nejlepší domácí vytrvalec Roman Pazdera v čase 4:19,94 min., druhý skončil loňský vítěz Mojmír Pavlík (4:23,83) a třetí Daniel Dočkal z Nového Města na Moravě (4:24,77). V 70. ročníku sprinterského trojboje mužů svedli velký souboj o vítězství dva junioři - kolínský Lukáš Soukal a slávista Lukáš Veselý. Sprinter pražské Slavie vyhrál běh na 60 metrů za 7,04 s a porazil Lukáše Soukala (7,15) o 11 setin. Ve stejném pořadí proběhli i cílem běhu na 100 metrů v časech 11,02 a 11,06 s. Kolínský sprinter ale dominoval v čase 21,75 s v běhu na 200 metrů, kde svému soupeři "nadělil" téměř vteřinu, a celý trojboj vyhrál ziskem 2580 bodů. Druhý skončil Lukáš Veselý za 2544 bodů a třetí příčku vybojoval Vojtěch Cihlář z ASK Slavia Praha (2435). Jiný průběh měl 18. ročník sprinterského trojboje žen. Běhy na 60 a 100 metrů vyhrála nejlepší domácí sprinterka Jana Šafránková ve velmi dobrých časech 7,79 a 12,19 s a své vítězství dokázala druhou příčkou na své nejméně oblíbené distanci 200 metrů (25,82) udržet. Celkově nasbírala 2643 bodů. Dvoustovku vyhrála za 25,48 s Monika Doubková z Vlašimi, která obsadila celkovou druhou příčku (2560). Na třetí místo se po dvoustovce posunula další kolínská sprinterka Lenka Novotná (2364). Vítězem 31. ročníku Ceny města Kolína a Memoriálu Václava Širce ve skoku vysokém se stal kvalitním výkonem 205 cm nositel slavného výškařského jména Robert Ruffíni, jehož otec a trenér v jedné osobě má osobní rekord 234 cm. Druhý skončil lovosický Tomáš Laube výkonem 190 cm a třetí domácí výškař Tomáš Puczek (185). V 32. ročníku Memoriálu Antonína Votruby ve skoku dalekém tentokrát startovali pouze kolínští žáci, z nichž nejlepší byl Vojtěch Kofroň výkonem 505 cm.

V rámcových závodech byl nejkvalitnějším vítězný hod Martiny Píšové z pražské Dukly v hodu oštěpem 52,19 m. Její oddílový kolega Petr Hron vyhrál stejnou disciplínu mužů výkonem 59,49 m.

Součástí letošního ročníku Velké ceny města Kolína byl i Přebor České obce sokolské v pětiboji mladších žáků a žákyň. Na stupních vítězů se seřadili pouze domácí mladé atleti. Mezi chlapci vyhrál Vojtěch Kučera (1420) před Tomášem Kučerou (1397) a dvojicí Kryštof Holeček a Milan Král (oba 1250). V kategorii děvčat vyhrála účastnice letošního mistrovství ČR Petra Matoušková (2418) před Yvonou Sztásovou (2375) a Vanessou Stachovou (2364).