Velká cena Kolína má za sebou 83. ročník

Už 83. ročník jednoho z nejstarších českých atletických závodů - Velké ceny města Kolína - proběhl ve středu 21. srpna za příjemného atletického počasí. Pro většinu závodníků byl tento mítink prověrkou připravenosti před sobotním posledním ligovým kolem.

Nejstarším závodem mítinku byl již 83. ročník memoriálu zakladatele kolínské atletiky Oldřicha Prágra v klasickém pětiboji, který opanovali dorostenci. Jasně vyhrál pardubický Ondřej Mikeš (3316), druhou příčku vybojoval v dramatickém závěru běhu na 1500 metrů Petr Stránský z České Lípy (2887) před domácím Vojtěchem Teplým (2859).

Buzkova míle měla na pořadu už 81. ročník a ten byl po několika hubenějších letech kvalitní. Vítězem se stal letošní juniorský mistr České republiky v běhu na 3000 metrů překážek Ondřej Hodboď z SKP Nymburk v čase 4:20,87 min. Druhou příčku obsadil David Bohmann ze Škody Plzeň (4:24,46) před kolínským stříbrným medailistou z letošního mistrovství ČR v běhu na 5000 metrů Romanem Pazderou (4:25,42).

Triumf v již 68. ročníku sprinterského trojboje mužů velmi těsně až v závěrečné dvoustovce vybojoval Michal Borek z Moravské Třebové, který nasbíral 2465 bodů po výkonech 7,16 s na 60 metrů, 11,19 s na 100 metrů a 22,64 s na 200 metrů. Jen o 8 bodů menší bodový součet měl po všech třech sprintech na kontě čáslavský Tomáš Tláskal (2457 – 7,20, 11,13 a 22,72) a třetí skončil další sprinter z AC Čáslav Tomáš Pešek (2236 – 7,31, 11,55 a 23,71). Nejkvalitnější sprinterský výkon ale předvedl v běhu na 200 metrů nejlepší kolínský sprinter Štěpán Hampl, který startoval jen na této trati, kterou zaběhl za kvalitních 21,69 s.

Slabší úroveň měl tentokrát 28. Memoriál Antonína Votruby ve skoku dalekém, jenž se stal kořistí domácího Dominika Holuba, který jako jediný překonal šestimetrovou hranici skokem dlouhým 610 cm. Druhou příčku obsadil Pavel Krejča (590) a třetí skončil domácí žák Vlastimil Trnka (563).

V 28. Ceně města Kolína a Memoriálu Václava Širce ve skoku vysokém překvapivě zvítězil domácí vrhač Pavel Krejča, který jako jediný překonal laťku ve výšce 193 cm. Za ním se o druhé místo podělili vlašimský Lukáš Svoboda a kolínský Tomáš Puczek, kteří shodně zdolali 190 cm.

Jasnou vítězkou 20. ročníku sprinterského trojboje žen se stala domácí dorostenka Kristýna Šlehubrová, která získala 2530 bodů za časy 7,88, 12,51 a 26,10 s. Druhá skončila čáslavská žákyně Radka Hlouchová (2327 – 8,14, 12,95 a 26,63) a třetí juniorka Adéla Lorenčíková, rovněž z Čáslavi (2313 – 8,23, 13,02 a 26,34). I mezi sprinterkami byla ale autorkou nejkvalitnějšího času závodnice, která startovala pouze v jedné disciplíně, a to kolínská odchovankyně v dresu USK Praha Helena Jiranová, která proběhla 60 metrů za 7,62 s.

Posledním hlavním závodem byl rovněž 20. ročník Ceny města Kolína v běhu žen na 1000 metrů. Ten vyhrála kolínská Barbora Janůrková v čase 3:09,72 min., před domácí dorostenkou Vanessou Adamcovou (3:11,86 min) a Petrou Dvořákovou z AC Čáslav (3:13,39).

Nejkvalitnější rámcovou disciplínou mítinku byl jednoznačně hod oštěpem v kategorii žen. Ten po napínavém souboji ovládla Petra Andrejsková z Dukly Praha výkonem 55,28 m a těsně porazila Nikol Tabačkovou z Poruby, jež 600 gramů těžké náčiní poslala do vzdálenosti 54,58 m. Třetí Hana Habalová z Vlašimi si posunula osobní rekord na 44,47 m, což platí i o vítězce soutěže dorostenek Tereze Škarkové, která o 100 gramů lehčím náčiním hodila výborných 47,57 m.

Kvalitními výkony potěšili příznivce kolínské atletiky i další domácí atleti. Skok vysoký žen vyhrála Natálie Olivová výkonem 166 cm před Anitou Hruškovou (163) a Annou Pátkovou (155), v hodu oštěpem hodil dorostenec Jakub Dudáš 52,50 m, starší žák Jakub Vítek 39,53 m a dorostenka Žaneta Vrbová 39,44 m.