Jdi na obsah Jdi na menu

Stříbro a dvanáct finále z žákovského šampionátu

Jako poslední kategorie bojovali o tituly republikových šampiónů na dráze o uplynulém víkendu v Břeclavi žáci a žákyně. Přestože kolínští žákovští atleti letos nemají ve svém středu závodníky té nejužší české špičky, tak se jednadvacetičlenná kolínská výprava v konkurenci 570 chlapců a děvčat ze 122 klubů rozhodně neztratila. Z jižní Moravy se totiž vrátili se ziskem jedné stříbrné medaile a dvanácti umístění mezi nejlepší českou osmičkou.

O medailový zisk se postarala dívčí štafeta na 4x60 metrů ve složení Kristýna Šlehubrová, Lenka Novotná, Jana Sombergová a Jana Šafránková, která v sobotním nevlídném a deštivém podvečeru zaběhla výborný čas 30,47 s a z 26 kvartet ji dokázaly porazit pouze dívky z Jablonce.

Blízko k medaili měly i další dvě štafety. Sestava Kristýna Růžičková, Eliška Pavlíková, Jana Sombergová a Kristýna Šlehubrová, která na trati 4x300 metrů doběhla v čase 2:56,20 min. na nepopulárním čtvrtém místě, a kvarteto chlapců Josef Šedivý, Tomáš Konvalina, Tadeáš Zákora a Jiří Šámal, jimž rovněž na čtvrté příčce chybělo k medaili na 4x60 metrů pouhých 13 setin sekundy.

V individuálních disciplínách se nejlépe dařilo sprinterce Janě Šafránkové, která ve finále běhu na 60 metrů vybojovala pátou pozici za 8,00 s, výškaři Stanislavu Bělkovi, který po stříbrné medaili z haly skončil tentokrát v nepříjemném deštivém počasí výkonem 173 cm rovněž pátý a do třetice vybojovala toto umístění také kladivářka Karolína Vosecká, která poslala své náčiní do vzdálenosti 40,08 m a od čtvrté příčky ji dělilo jen 6 cm.

safrankova.jpg

Šestá místa připsali na konto kolínské výpravy sprinteři Jiří Šámal a Kristýna Šlehubrová, kteří ve finále zaběhli časy 7,38 a 8,05 s, když Kristýna byla v rozběhu ještě o osm setin rychlejší. Velmi příjemným překvapením byl výkon diskaře Vojtěcha Teplého, který se až do posledního dne obával o svůj start na šampionátu, neboť mu v českých tabulkách patřilo až 18.místo. Po dvou přešlapech ale na potřetí poslal disk do vzdálenosti osobního rekordu 39,87 m a to znamenalo naprosto nečekané 6. místo. 

samal.jpg

Sedmá finálová příčka patřila ve finále běhu na 100 metrů překážek Tomáši Konvalinovi, když i on dokázal v nejdůležitějším závodě roku vylepšit osobní maximum na 14,15 s. Finálovou osmičku pak uzavřeli oštěpař Jakub Dudáš, který poslal své náčiní na metu 47,06 m, oštěpařka Žaneta Vrbová, které nejnabitější dívčí oštěpařský závod posledních let skvěle vyšel a výrazným osobním rekordem 38,22 cm vylepšila o 14 cm historický kolínský rekord, a výškařka Natálie Olivová, která nejvíce doplatila na nepřízeň počasí, neboť v neustálém dešti byl závod výškařek naprostou loterií, v níž dokázala Natálie překonat jen 153 cm.

konvalina.jpg

Do nejlepší české desítky se ještě vešel devátý kladivář Jiří Vejborný, který po výkonu 37,26 m až do samotného závěru třetí série sahal po finále, o pouhých 6 cm uniklo finále rovněž devátému Jakubu Dudášovi v hodu diskem (38,74) a 15 cm chybělo na nejlepší osmičku desáté Elišce Drábkové, která si v hodu kladivem vylepšila osobní rekord na 36,05 m.

Už mimo českou "top ten" skončili Filip Moc, který v hodu oštěpem obsadil 13. místo (43,94), Tomáš Forman, patnáctý ve skoku dalekém (546), Josef Šedivý, jenž doběhl na 100 metrů překážek rovněž na 15. příčce a o pět míst hůře na dvojnásobné trati (28,83), Karolína Vosecká, které se disk na rozdíl od kladiva nevydařil a skončila osmnáctá (25,33), Tadeáš Zákora, který v běhu na 60 metrů obsadil 21. místo (7,74), a Jan Brát, jenž na 100 metrů překážek skončil na 22. pozici (15,31).

Kolínské žáky a žákyně po vydařeném šampionátu čeká za 14 dní ještě jeden vrchol sezóny, a to 7. října v Jablonci nad Nisou finále mistrovství České republiky družstev.