Nevydařený úvod prvoligového týmu mužů

Tým atletů Sokola Kolín-atletika, který uplynulé dva roky strávil ve společnosti elitních českých celků v Česká spořitelna extralize, vyrazil po loňském sestupu k prvému kolu prvoligové soutěže do Hradce Králové a hned se přesvědčil, že ani letošní rok nebude žádnou procházkou růžovým sadem. V některých disciplínách, především vrzích, se totiž konkurence od té extraligové příliš nelišila, a navíc se úvodní kolo řadě kolínských závodníků vůbec nevydařilo a chyběly i některé opory.

Do utkání družstvo Sokola Kolín-atletika vstupovalo se ziskem 10 bodů ze závodu na 20 km chůze zásluhou Josefa Smoly a Jakuba Zajíce, ale každý další bod se rodil velice těžce. Ve sprintech skvělou formu prokázala asi současná největší mládežnická naděje kolínské atletiky Štěpán Hampl. Ten si ve finále běhu na 100 metrů dokázal poradit se všemi soupeři a v naprostém bezvětří zaběhl nový vynikající historický kolínský rekord časem 10,78 s! Ale ze všech dalších individuálních sprintů včetně překážkových získali muži v modrobílém pouhé 2 body z běhu na 110 m překážek za 9. místo Jakuba Coubala (16,34).

Běžci ve svých třech disciplínách vybojovali 21 bodů, tedy o 8 více než sprinteři. V běhu na 800 m vybojoval výborné 2. místo Karel Kulíšek (1:57,90) a pátý doběhl Martin Coubal (1:59,76). Zbylých 6 bodů získal Martin Koutník v běhu na 3000 m překážek (10:59,8).

Vůbec se v tomto kole nedařilo kolínským skokanům, kteří ze čtyř disciplín vytěžili pouhých 6,5 bodu. Na 8. místě skončili ve skoku vysokém Pavel Krejča (185) a ve skoku o tyči Jindřich Semotam (360), jeden bod pak vybojoval v trojskoku Jakub Coubal (12,81).

Ačkoli vrhy jsou v této prvoligové skupině nejkvalitnějšími disciplínami, právě tady získali Kollíňáci většinu svých bodů. Ve vrhu koulí skončil Pavel Krejča na 4. místě (14,25) a Václav Širc hned za ním (14,22). V hodu diskem vybojoval nestárnoucí Pavel Peňáz st. výbornou třetí příčku (46,11), tři body získal Václav Širc (42,85) a dva body přidal Matěj Svoboda (42,05). Druhé české vítězství přidal v hodu oštěpem Pavel Peňáz ml., který se vrátil po pauze ve výborné formě velmi kvalitním hodem (67,00) a pátou příčku získal Pavel Krejča (53,83). Dobře bodovali i kladiváři, když Miroslav Novotný skončil pátý (48,97), Václav Širc šestý (48,00) a Jan Balát desátý (44,16).

Přestože Kolín před závěrečnými štafetami figuroval přes výpadky na dobrém 4. místě, štafety vše změnily. Kolínské sprinterské kvarteto na 4x100 m ve složení Šanc, Holub, Jíra, Hampl sice zaběhlo výborný čas 44,11 a skončilo na 4. místě, ale v běhu na 4x400 m kolínská štafeta vůbec nestartovala a Sokol Kolín-atletika ve velmi vyrovnaném konci utkání propadl až na předposlední místo, byť mu na 4. příčku chybělo pouhých 1,5 bodu, a v 2. kole 28. května na domácí půdě musí začít nečekaně řešit záchranářské práce.