Jdi na obsah Jdi na menu

Natálie Olivová vybojovala na žákovském šampionátu stříbro a bronz!

Poslední letošní atletický šampionát na dráze, na němž se sešli žáci a žákyně, hostil Jablonec nad Nisou. Po prudkém ochlazení klesly teploty téměř o 20 stupňů, a tak celé mistrovství probíhalo ve velkém chladu. Kolínským atletům, z nichž nikdo neodjížděl v roli medailového favorita, se ale od počátku dařilo.

Jako první nastoupil k bojům kladivář Tomáš Bayer. Svěřenec Tomáše Prajsnera si v soutěži posunul osobní rekord o tři metry až na 44,46 m, a to znamenalo naprosto nečekané 4. místo. Po tomto výborném začátku nastoupil k rozběhu na 100 metrů překážek Josef Šedivý. I on si vedl výborně, když cílovou čáru proťal na postupovém druhém místě a po času 13,81 s jej o osobní rekord připravil jen silný vítr do zad. Druhý kolínský zástupce Jan Brát obsadil časem 14,39 s kvalitní 12. příčku. Skvěle si vedla v rozběhu na 60 metrů také Kristýna Šlehubrová, když i ona se v čase 7,88 s probila z druhé příčky přímo do finále.

Mezitím se už rozběhla soutěž výškařek. Svěřenkyně Martina Radikovského Natálie Olivová, která letos ze zdravotních důvodů musela vynechat celou jarní část sezóny a do výškařského sektoru se vrátila až v srpnu, nastupovala k soutěži až ze 14. místa letošních tabulek. Ve velkém chladu ale řada favoritek vypadla už na úvodních výškách, zatímco kolínská atletka zdolala napoprvé 153, 156 i 159 cm. A když si poradila napodruhé i se 162 cm, začala se rýsovat medailová šance. Tu potvrdila úspěšným druhým pokusem na 165 cm a vybojovala nečekané stříbro ve stejném výkonu jako vítězka!

Úspěšné bylo i vystoupení kolínských diskařů. Tomáš Bayer si i ve druhé disciplíně výrazně vylepšil osobní rekord na 43,28 metrů a tímto výkonem obsadil 5. místo mezi nejlepšími českými diskaři. Do finálové osmičky se probojoval i Filip Moc, který zaostal těsně za osobním maximem hodem 40,51 m dlouhým a skončil na 8. místě.

Dalšího výborného výsledku dosáhl ve finále běhu na 100 metrů překážek Josef Šedivý. Sice znovu s nedovolenou podporou zaběhl čas 13,74 s, ale to znamenalo vynikající 4. místo. O chvíli později absolvovala finálový běh na 60 metrů také Kristýna Šlehubrová, která doběhla na 6. místě v čase 7,98 s. Další finálové umístění přidala v následujícím běhu na 1500 metrů Vanessa Adamcová, která doběhla na 8. příčce za 5:02,34 min.

V rozbězích na 300 metrů reprezentoval kolínskou atletiku Lukáš Soukal. Ve svém běhu doběhl na páté příčce v čase 38,80 s a celkové obsadil 12. příčku. Kolínskou sobotní účast na šampionátu zakončily štafety na 3x60 metrů. Výborně si vedla A štafeta dívek, které v sestavě Pesslová, Blechová, Radikovská, Šlehubrová, která vybojovala páté místo výkonem 30,69 s. Druhá štafeta dívek ve složení Cardová, Vlková, Rothanzlová, Vejdělková obsadila časem 31,86 s 14. místo. Bohužel chlapecké štafetě se závod podle představ nevydařil, když se nevydařila předávka na posledním úseku a do cíle tak kolínští borci nepodívali. Druhé kolínské kvarteto Synek, Vinduška, Kuchař, Kratochvíl doběhlo na 9. místě v čase 29,67 s.

Nedělní kolínské vystoupení zahajovala ve své premiéře na českém šampionátu kladivářka Denisa Kopecká. Atmosféra velkého závodu ji trochu "semlela", takže zaostala za svým osobním maximem, ale 15. místem výkonem 30,44 m si alespoň pro příští rok vybojovala zařazení do Atletického sportovního centra mládeže. 

V rozběhu na 200 metrů překážek se podařilo Josefu Šedivému po osobním rekordu 27,08 s proklouznout z osmé příčky do jeho již druhého finále a přesně totéž vyšlo o pár minut později také v běhu na 150 metrů Kristýně Šlehubrové, jen s tím rozdílem, že její nové osobní maximum má hodnotu 19,32 s a o jejím postupu rozhodla jediná setinka. Naopak před branami finále zůstali na stejné trati Tadeáš Zákora, který časem 17,77 s skončil na 14. místě, a Lukáš Soukal, který za 17,88 s obsadil 17. pozici.

Mistrovský závod se vůbec nepovedl oštěpaři Filipu Mocovi, který letošním nejlepším výkonem 52,37 m patřil do širšího okruhu favoritů na medaile, ale v závodě poslal své náčiní jen na 42,59 m a skončil na 11. příčce. Daleko lépe si v dramatické soutěži provázené kromě chladu i deštěm vedly kolínské koulařky. Lucie Seifertová hned v první sérii poslala kouli na 11,20 m a jasně postoupila do finále, v němž se zlepšila ještě na 11,40 m a obsadila 6. místo. Druhá zástupkyně kolínské atletiky Lucie Olivová sice začala na podprůměrných 9,45 m, ale ve druhém pokusu se vyhoupla hodem 11,94 m až na druhou příčku. Ve finále se ještě zlepšila na 12,01 m, a i když se před ni dostala ještě staroboleslavská Holcová, vybojovala svoji druhou medaili, ve vrhu koulí ještě neočekávanější.

Ve finálových bězích na 200 metrů překážek a na 150 metrů se již Josefu Šedivému ani Kristýně Šlehubrové nepodařilo vylepšit časy z rozběhů a výkony 27,75 a 19,37 s obsadili shodně 8. místo. Ve vrhu koulí žáků měl trochu smůly Tadeáš Zákora, který ve svém nejdelším pokusu vrhl 13,23 m a jen 15 cm ho na 9. příčce dělil od postupu do finále.

Kolínské vystoupení v individuálních disciplínách uzavřela velmi úspěšně v hodu oštěpem teprve čtrnáctiletá Anna Radikovská. V soutěži, v níž se většina závodnic v nepříznivém počasí nedokázala přiblížit ke svým osobním rekordům, poslala oštěp v poslední sérii do vzdálenosti 35,34 m a obsadila výbornou 5. příčku. To je velkým příslibem především pro příští rok, kdy bude republikový šampionát žactva poprvé v historii hostit stadión Mirka Tučka v Kolíně!

Úplnou tečku za mistrovstvím udělaly závěrečné štafety na 4x300 metrů. Ta chlapecká ve složení Soukal, Kratochvíl, Šedivý a Zákora obsadila v konečném účtování všech 17 štafet kvalitní 6. místo za 2:35,81 min. a kvartet dívek Vlková, Adamcová, Rothanzlová a Šlehubrová doběhl mezi 27 sestavami na 7. příčce v čase 2:56,39 min., jímž zaostal jen o 19 setin za kolínským historickým rekordem.

Kolínské vystoupení na letošním žákovském šampionátu tak bylo velice vydařené, když si výprava v modrobílých dresech odvážela zásluhou Natálie Olivové dvě medaile a také nominaci na mezistátní utkání žactva Maďarsko-Česká republika-Chrovatsko-Slovinsko-Slovensko, které proběhne za týden v Györu, a zásluhou Tomáše Bayera, Josefa Šedivého, Anny Radikovské, Kristýny Šlehubrové, Lucie Seifertové, Filipa Moce, Vanessy Adamcové, Rozálie Pesslové, Elišky Blechové, Tadeáše Zákory, Lukáše Soukala, Šimona Kratochvíla, Andrey Vlkové a Heleny Rothanzlové celkem 13 umístění v nejlepší české osmičce.

 

Náhledy fotografií ze složky MČR_žci_J.Kottas