Kolínští žáci jsou mistry České republiky!!!

Posledním mistrovským závodem letošní sezóny na dráze bylo mistrovství České republiky družstev starších žáků a žákyň. Do finálového závodu, který hostil v sobotu 1. října třinecký stadión, se mezi desítku nejlepších týmů naší republiky probojovali jak kolínští žáci, tak žákyně. A dali o sobě jaksepatří vědět.

Kolínští žáci nastoupili na rozdíl od mistrovství Čech v podstatě kompletní a už před začátkem utkání měli ambice na vysoké umístění. A začali opravdu výtečně, když v hodu kladivem si teprve čtrnáctiletý Antonín Adam výrazně vylepšil osobní rekord na 47,81 m a první technickou disciplínu jasně vyhrál. Dařilo se i běžcům na 800 metrů, když Ondřej Kašička doběhl pátý za 2:10,20 min. a jeden bod přidal v osobním maximu 2:15,67 min. také Ondřej Musil. Velkou trhlinu ale dostaly kolínské ambice v běhu na 100 metrů překážek. Kryštof Šantrůček měl totiž na třetí pozici kolizi na poslední překážce a nejenže upadl, ale pro zranění nemohl následně nastoupit ani k finále na 60 metrů, ani na trať 200 metrů překážek. A tak na 100 metrů překážek bodovali v osobním rekordu pátý Jaroslav Hnida za 14,06 s a sedmý Jan Tobias Janků za 14,62 s. Ten ale dokázal vzápětí vyhrát skok vysoký výkonem 178 cm, a když ještě pátý skončil Jakub Truhlář skokem přes 160 cm, přibyla na kolínské konto po této disciplíně pořádná porce bodů. Důležitých osm bodů získal ve finále šedesátky v osobním rekordu 7,39 s Štěpán Veselý a v běhu na 300 metrů byl rovněž třetí Jakub Žižka také v osobním maximu 38,69 s a osobní rekord si posunul i devátý Štěpán Holeček (40,26). Výborný výkon předvedl v běhu na 1500 metrů překážek pátý Ondřej Král, když zaběhl „osobák“ 5:18,07 min. Důležitých devět bodů přidali v běhu na 3000 metrů opět v osobních rekordech šestý Adam Kondrát (10:52,26) a sedmý Lukáš Meloun (10:52,71). Za polovinou závodu se pořadí nejlepších týmů stále přelévalo a ve hře o medaile bylo stále šest týmů.

Ve skoku dalekém předvedl stejně jako ve výšce výborný výkon Jan Tobias Janků a výkonem 604 cm obsadil druhou příčku. Následný běh na 200 metrů překážek znamenal sice ztrátu, protože k němu nemohl nastoupit ani Kryštof Šantrůček, ani další zraněný Marek Převrátil, ale Jaroslav Hnida předvedl nový kolínský historický rekord 26,91 s a vybojoval cenných devět bodů. Ve skoku o tyči získal Jakub Truhlář body čtyři, když překonal 260 cm. Utkání se chýlilo k závěru, ale o vítězství stále bojovaly vyrovnaně týmy Olomouce, Opavy, Kladna, Kolína a USK Praha. Ve dvou ze čtyř závěrečných individuálních disciplín, v kouli a na 1500 metrů, sice Kolíňáci vyšli naprázdno, ale v běhu na 150 metrů si výborně vedli jak třetí Štěpán Veselý, který zaběhl osobní maximum 17,44 s, tak Jaroslav Hnida, který sedmým místem bodoval i ve své třetí disciplíně za 18,00 s. Ve vypjatém souboji o medaile se kolínským žákům výborně povedl hod diskem. Třináctiletý Josef Pazdera hodil skvělý osobní rekord 45,90 m a výrazným posunutím osobního maxima na 38,55 m se na třetí pozici dostal Antonín Adam. Ještě dva body vybojoval rovněž osobním rekordem 30,94 m Jakub Solom. Před závěrečnými štafetami se tak na čelo dostali žáci Sokola Kolín – atletika o pouhý bod a půl před Olomouc i Opavu.

Nerozhodla ani štafeta na 4x60 metrů. Kolínská sestava Veselý, Šmejkal, Musil, Novák sice vyhrála v čase 27,95 s, ale dvě štafety Olomouce dokázaly získat o bod více a stáhly náskok na pouhý půlbod! Oba týmy se ale vzdálily třetí Opavě. O titulu mistrů ČR tak rozhodla až závěrečná štafeta. A protože si jak kolínské A kvarteto Šmejkal, Musil Kašička a Žižka poradilo v čase 2:38,37 min. s A sestavou Olomouce a doběhlo druhé, tak B štafeta ve složení Král, Holeček, Truhlář, Novák porazila B štafetu Olomouce za 2:45,90 min. a získala další dva body, kolínští žáci vybojovali pod vedením Jiřího Jakoubka zlaté medaile a titul mistrů České republiky!!!

Výsledek finále mistrovství České republiky:

1. Sokol Kolín-atletika 153,5, 2. AK Olomouc 149, 3. A.C. TEPO Kladno 143, 4. Sokol Opava 140, 5. LIAZ Jablonec 126,5, 6. USK Praha 120, 7. SSK Vítkovice 67, 8. SK Jeseniova Praha 64, 9. ASK Slavia Praha 59, 10. Slezan Frýdek-Místek 42

Kolínská děvčata už u autobusu věděla, že tak vysoko jako chlapci pomýšlet nemohou. Kvůli zánětu zápěstí jim totiž chyběla bodově největší opora týmu s potenciálem zisku více než 20 bodů, vrhačka Viktorie Machová, a i průběh utkání ukázal, že to byla ztráta, která vyřadila kolínský tým z boje o medaile, o něž by se jinak jistě popraly.

.
První kolínskou bodovanou disciplínou byl hod oštěpem, ve kterém obsadila sedmé místo Ema Hrabáková výkonem 34,52 m. V běhu na 800 metrů zabojovala Aneta Benešová, která doběhla na čtvrté pozici v čase 2:26,47 min. Ještě lépe si vedla v běhu na 100 metrů překážek Amálie Schederová, která vybojovala třetí místo a osm bodů za čas 14,56 s. Dva body získala ve skoku vysokém Kristýna Juřicová (152) a pět bodů ve finále běhu na 60 metrů Sofie Bébrová (8,03). Ta ještě výrazněji bodovala ve skoku dalekém, když dolétla na 523 cm a skončila na třetí příčce. V běhu na 3000 metrů získaly v osobních rekordech pět bodů osmá Karolína Nedvědová (12:40,24) a devátá Sára Herelová (12:40,71). Před poslední třetinou závodu se ale kolínský tým nacházel až na poslední desáté pozici.

Závěr závodu ale Kolíňačkám vyšel. Nejprve v běhu na 200 metrů překážek vybojovala Amálie Schederová výbornou druhou příčku za 29,62 s a vzápětí výborně vyšel kolínským barvám hod diskem, v němž se hned trojice kolínských vrhaček dostala do finále. V něm Ema Hrabáková obsadila v novém osobním maximu 32,85 m druhou pozici, rovněž v „osobáku“ 29,21 m skončila šestá Monika Vávrová a osmé místo obsadila Dominika Svinčáková (27,22). Velmi dobrý bodový zisk přinesl i závod na 150 metrů, v němž pátou příčku vybojovala v osobním rekordu Amálie Schederová (19,42) a osmá skončila Sofie Bébrová (19,56). Velký bodový skok pak znamenal běh na 1500 metrů. V něm teprve mladší žákyně Kateřina Bílková doběhla senzačně druhá za 5:22,15 min. a Simona Grumlová skončila čtvrtá za 5:23,85 min.

Celkový bodový součet kolínských dívek pak uzavřely štafety. Kvarteto sprinterek na 4x60 metrů Juřicová, Benešová, Szitásová, Stachová získalo čtyři body v čase 31,70 s a čtveřice Grumlová, Benešová, Ježková, Stachová na 4x300 metrů doběhla na čtvrté příčce za 2:57,71 min. Kolínské dívky tak obsadily v republikovém finále výborné šesté místo a v součtu umístění chlapců i dívek se Sokol Kolín-atletika stal v žákovské kategorii nejúspěšnějším klubem v celé České republice!

Atletika Poruba 148, 2. SSK Vítkovice 130, 3. ASK Slavia Praha 127, 4. Spartak Třebíč 121, 5. Slezan Frýdek-Místek 119, 6. Sokol Kolín-atletika 102, 7. Dukla Praha 94, 8. Sokol Opava 92,5, 9. ŠAK Pardubice 91, 10. Atletika Chrudim 59,5