Jdi na obsah Jdi na menu

Kolínská stopa v projektu Spolu na startu

Kolínská atletika se výrazně podílela na úspěchu velkého projektu Českého atletického svazu Spolu na startu, v rámci kterého bojovalo v jediném dnu na 17 000 atletů na 173 stadiónech v celé České republice. A tři stadióny, mezi nimi právě ten kolínský, byly televizní tváří dvouhodinového přenosu. Díky České televizi tak viděli záběry z 66. ročníku Polabských závodů v síti Eurovize diváci po celé Evropě i v dalších částech světa.

Právě "televizní" disciplíny, které se v Kolíně odehrávaly dvě, přivedly na start velmi silnou konkurenci. V závodě žen na 100 metrů překážek na startu zaklekla do bloků téměř celá česká špička a ve vyrovnaném souboji dominovala Markéta Štolová z USK Praha časem 13,62 s. O šest setin pomalejší byla její oddílová kolegyně Barbora Dvořáková a třetí příčku obsadila reprezentantka Dukly Praha Tereza Vokálová za 13,71 s.

V druhém přenášeném závodu, 30. ročníku Memoriálu Mirka Tučka v běhu na 1000 metrů, byl avizován dokonce útok na český juniorský rekord. Pomalejší tempo první poloviny závodu ale nakonec tento plán zhatilo, neboť ve strhujícím finiši těsně vyhrál nejlepší současný český půlkař slávista Filip Šnejdr za 2:23,44 min., čímž zaostal přesně o vteřinu za rekordem stadiónu a o 12 setin předčil juniora Jakuba Davidíka ze Stříbra, kterému tak útok na český rekord nevyšel o 33 setin. Třetí doběhl ve velmi kvalitním čase 2:25,60 další juniorský běžec Marek Strnad z Nové Včelnice.

Další memoriálové závody už tak kvalitní nebyly, neboť bylo výrazně znát, že konkurence se rozdrobila na téměř dvě stovky stadiónů. V už 75. ročníku Memoriálu Rudy Plešingera v běhu na 400 metrů zvítězil domácí Vojtěch Höfner v čase 52,84 s a i další memoriály se staly záležitostí domácích borců. Ve 49. ročníku Memoriálu Josefa Holečka zvítězil Roman Pazdera za 9:04,74 min. a 4. ročník Memoriálu Václava Širce mladšího v hodu oštěpem vyhrál Pavel Krejča výkonem 57,80 m.

Nejkvalitnějšími rámcovými závody byly běhy na 100 metrů. Mezi ženami dominovaly závodnice USK Praha, když zvítězila Barbora Dvořáková za 11,98 s (v rozběhu 11,93 s), druhá skončila v těsném doběhu Johana Kaiserová (12,03) a třetí Kateřina Dvořáková (12,29). Hned za ní doběhla v kvalitním čase 12,46 s kolínská dorostenka Kristýna Šlehubrová, juniorka Jana Šafránková zaběhla čas 12,70 s. O výborné časy v mužském finále se postarali domácí juniorští sprinteři. Marek Řehák vylepšil své osobní maximum na 10,79 s a Jiří Šámal se poprvé v životě dostal časem 10,99 s pod jedenáct sekund. "Osobák" si vylepšil i dorostenec Lukáš Soukal, který v rozběhu zaběhl čas 11,21 s. A právě pro Lukáše Soukala a další mladé sprintery Sokola Kolín-atletika Jiřího Synka, Víta Vindušku a Šimona Kratochvíla byl tento mítink významný i tím, že si dodatečně převzali bronzové medaile z halového mistrovství ČR.

Blýskly se i další kolínské závodnice. Letošní skvělou formu znovu prokázala dorostenecká sedmibojařka Natálie Olivová, která si vylepšila osobní rekordy na 100 metrů překážek (14,57) a 100 metrů (13,13) a jen těsně za ním zaostala v oštěpu (36,44). Osobní maxima posouvala i juniorka Lenka Novotná, která zaběhla 100 metrů překážek za 15,00 s a 400 metrů venku poprvé pod 60 sekund za 59,86 s. Dařilo se oštěpařkám, když dorostenka Vendula Hroudová poprvé výrazně překonala 40 metrů hodem dlouhým 41,67 m, Žaneta Vrbová hodila 40,93 m a dorostenka Anna Radikovská 39,58 m. Ve skoku vysokém pak dorostenka Anita Hrušková překonala laťku ve výšce 161 cm.