Keňští vítězové K-VO-Ku posunuli traťové rekordy

Za krásného téměř letního počasí, které ale běžci zase až tak moc nemilují, se více než stovka závodníků postavila v neděli 21. dubna na start už 61. ročníku obrátkového půlmaratónu Kolín - Velký Osek - Kolín. Závod svými výkony ozdobila podle očekávání výprava keňských atletů a vítězové kategorií mužů i žen posunuli traťové rekordy.

Mužský souboj absolvovali bok po boku oba keňští favorité. Vítězný Mosey Kibire Kipruto proběhl cílem na atletickém stadiónu Mirka Tučka v kolínských Borkách v čase 1:07:12 hod. a  Hosea Tuei Kiplagat za ním zaostal o jedinou sekundu. Kompletní zahraniční stupně vítězů pak doplnil Ukrajinec Pawel Stěpaněnko, který zaběhl čas o více jak šest minut pomalejší 1:13:28 hod.

Také závod žen opanovaly obě keňské favoritky. Nový traťový rekord má nyní v držení Ruhr Matebo Chemistová, která absolvovala trať dlouhou 21 097 metrů za 1:24:04 min. Její kolegyně Emily Cheruiot Jemutaiová ztratila na druhé příčce o něco více než minutu a v čase 1:25:25 hod. se zároveň stala vítězkou kategorie žen nad 35 let. Celkově třetí doběhla Kristýna Pavlíčková z Hradce Králové za 1:33:43 hod.

Tituly přeborníků Středočeského kraje zůstaly v Kolíně. Mezi muži obsadili kompletní stupně vítězů běžci Sokola Kolín-atletika v pořadí Petr Harnoš (1:17:37), Luboš Herel (1:20:30) a Milan Římal (1:22:20). V kategorii žen zvítězila domácí Iva Kroužilová (1:35:58), druhá doběhla Kamila Skalinová z SK Babice (1:41:40) a bronzovou medaili vybojovala Lenka Bayerová ze Sokola Unhošť (1:47:25).