Dorostenci v Třebíči vybojovali postup

Ani mistrovství Čech družstev dorostu tuto sobotu v Třebíči se nevyhnulo chladné a deštivé počasí, které závod proměnilo především v boj o body. Kolínští dorostenci, kteří v koutku pomýšleli i na boj o medaile, nakonec v těsném souboji s ústeckými závodníky vybojovali postup do mistrovství republiky z páté příčky. Dorostenky, z nichž devět nejlepších posílilo juniorky, skončily ve značně okleštěné sestavě dvanácté.

Dorostenci vstoupili do utkání ziskem sedmi bodů z úvodní soutěže kladivářů, v níž Vlastimil Trnka skončil čtvrtý (52,11) a pěti bodů z chůze na 3000 metrů, které vybojoval šestý Matěj Severa (24:47,30). Ve skoku vysokém Kolín nebodoval, a tak další bodový zisk přišel zásluhou šestého Radka Petržálka v běhu na 800 metrů (2:19,54). V závodě na 110 metrů překážek přidal dva body Jan Brát (16,05) a další čtyři v hodu diskem osmý Filip Moc (38,01) a desátý Roman Pazdera (35,74). Vysoký bodový zisk pak znamenalo ve finále běhu na 100 metrů třetí místo Lukáše Soukala (11,48). V běhu na 400 metrů ani ve vrhu koulí neměli kolínští dorostenci zastoupení, pak ale přišla nejúspěšnější kolínská disciplína, kterou byl běh na 2000 metrů překážek. Ten vyhrál Mojmír Pavlík (6:43,19), pátý doběhl do cíle Antonín Tvrzník (8:06,10) a tři body vybojoval v dramatickém finiši Jakub Hála (8:50,39). Pět bodů vyskákali trojskokani, když sedmý byl Vlastimil Trnka (12,16) a desátý Filip Moc (11,74). Skvěle si vedl ve skoku o tyči Antonín Tvrzník, který získal sedm bodů v novém osobním rekordu 370 cm. Ani ze závodu na 3000 metrů nevyšli Kolíňáci naprázdno, když Štěpán Konvalina doběhl sedmý (14:22,51) a Vojtěch Bartoš osmý (14:22,95). I závod na 300 metrů překážek přinesl na kolínské konto sedm bodů, tentokrát zásluhou čtvrtého Šimona Kratochvíla (41,18). V závodě na 200 metrů zabodoval stejně jako na poloviční trati třetím místem Lukáš Soukal (23,16). Jen o bod méně získal v poslední vrhačské disciplíně, hodu oštěpem, čtvrtý Filip Moc (50,78). V posledním individuálním závodě, běhu na 1500 metrů, vyběhl dva body Ondřej Dubják (5:12,85) a v tu chvíli bylo jasné, že vyrovnaný souboj o postup mezi Kolínem a Ústím nad Labem rozhodnou štafety. Na 4x100 metrů si sice kolínské „áčko“ nepředalo, ale sestava Dubják, Trnka, Konvalina, Kalaš vybojovala tři body (48,37) a soupeř vyšel zcela naprázdno. V závěrečném běhu na 4x400 metrů ústecká štafeta získala výborných devět bodů za druhou příčku, ale zisk dvou bodů kolínského kvarteta Svoboda, Petržálek, Pavlík, Kalaš (3:49,89) stačil na udržení minimálního náskoku na páté postupové příčce.

Výsledek mistrovství Čech:

1. SK Jeseniova 207, 2.   LIAZ Jablonec n/N. 155, 3. A.C. TEPO Kladno 150,5, 4. Sokol Hradec Králové 121,5, 5. Sokol Kolín-atletika 105, 6. USK PROVOD Ústí n/L. 103, 7. SK Aktis Praha 81, 8. Univerzitní sportovní klub Praha 70,5, 9. AK ŠKODA Plzeň 56,5, 10.    AC TJ Jičín 36, 11. VS Tábor 15, 12. Spartak Třebíč 0

Dorostenkám, které bojovaly bez devíti závodnic, které nastoupily v Praze za juniorky, získaly 15 bodů. Zasloužily se o ně šestým místem v běhu na 3000 metrů Tereza Havlíčková (12:21,76), osmou příčkou v trojskoku Viktorie Hroudová (9,89), devátým místem na 1500 metrů Klára Kusá (7:42,87) a štafeta na 4x400 metrů Havlíčková, Novotná, Horáčková, Vejdělková (4:28,34) a desátými příčkami na 800 metrů Aneta Novotná (2:43,78), na 1500 metrů Anna Šibravová (7:45,39) a štafeta na 4x100 metrů Pesslová, Kusá, Štullerová a Vitoušová (54,49).

1. A.C. TEPO Kladno 171, 2. LIAZ Jablonec n/N. 152, 3. Univerzitní sportovní klub Praha 152, 4. AK ŠKODA Plzeň 110, 5. ASK Slavia Praha 106, 6. Sokol Hradec Králové 92, 7. USK PROVOD Ústí n/L. 86, 8. AC Pardubice 83,5, 9. SK Sporting Příbram 48, 10. AC Rumburk 43,5, 11. Atletika Jihlava 39, 12.      Sokol Kolín-atletika 15, 13. VS Tábor 6, 14. Athletic Club Ústí n/L. 0