Jdi na obsah Jdi na menu

69. Polabské závody ozdobili oštěpaři a sprinteři

V pondělí 1. května proběhl na stadiónu Mirka Tučka v Borkách 69. ročník tradičních Polabských závodů. Za pěkného jarního počasí byla k vidění řada špičkových výkonů, především v hodu oštěpem, v němž se sešla na akci oštěpařské sekce ČAS česká špička. Druhým vrcholem pak byly nejkratší sprinty v podání domácích atletů.

V mužském oštěpařském závodě, který byl 7. ročníkem memoriálu Václava Širce ml., byl kolínský stadión svědkem dlouhého hodu Jaroslava Jílka z pražské Dukly, který poslal oštěp až do vzdálenosti 76,61m. Sedmdesátimetrovou hranici pokořil také jeho oddílový kolega Petr Hron výkonem 70,07 m. Třetí příčku obsadil ústecký Filip Kaplan hodem dlouhým 67,36 m. Jen o 14 cm méně hodil litvínovský Jonáš Fiedler a na 66,29 m se dostal vítěz soutěže juniorů Jan Výška ze Škody Plzeň. V kategorii dorostenců vyhrál výkonem 64,26 m Josef Šindelář z Opavy.

V ženské soutěži předvedla skvělých 58,16 m loňská juniorka Petra Sičaková z plzeňské Škodovky. Druhou příčku obsadila Petra Andrejsková z pražské Dukly za velmi kvalitních 55,90 m a třetí skončila její oddílová kolegyně Martina Píšová výkonem 54,01 m. Soutěž juniorek vyhrála Adéla Műllerová z Uherského Hradiště za 45,79 m a mezi dorostenkami dominovala Anna Marie Neštická z Dukly Praha hodem 44,67 m dlouhým.

V běhu na 100 metrů mužů předvedl už v rozběhu vynikající osobní rekord 10,66 s domácí junior Jiří Synek. Ten však ve finálovém závodě ulil start, a tak si vítězství odnesl další domácí sprinter Šimon Kratochvíl za 11,18 s (v rozběhu osobní rekord 11,03) před Adamem Velechovským z Nového Města nad Metují (11,41) a domácím dorostencem Františkem Hančem (11,44, v rozběhu 11,38). Skvělý výkon zaběhla v rozběhu kolínská dorostenka Justina Špringrová, která nejen že vylepšila vlastní sobotní oddílový rekord na 11,95 s, ale zároveň splnila i limit pro EYOF! Ve finále pak tento čas vylepšila na 11,91 s, ale regulérnost tohoto výkonu odvál vítr v zádech o rychlosti 2,2 m/s. Druhá doběhla další kolínská sprinterka Jana Šafránková (12,16, v rozběhu 12,12) a třetí domácí teprve žákyně Aneta Bedrnová (12,50, v rozběhu regulérních 12,53 - nový kolínský rekord kategorie starších žákyň).

Již 78. ročník memoriálu Rudy Plešingera v běhu na 400 metrů vyhrál Lukáš Šebík z pražského Olympu (50,88) před Štěpánem Balcarem ze Sokola Hradec Králové (51,09) a domácím Tomášem Novákem (52,28). Nejrychlejším běžcem v 33. ročníku memoriálu Mirka Tučka v běhu na 1000 metrů byl Jan Tesař ze Staré Boleslavi (2:30,79) před nymburskými Mojmírem Pavlíkem (2:37,35) a Danielem Marákem (2:38,62). V běhu na 3000 metrů, který byl již 52. ročníkem memoriálu Josefa Holečka, byl nejrychlejší znojemský Vilém Bednařík (9:25,00), druhý doběhl Lukáš Adam Bennour z Děčína (9:9:34,59) a třetí Jakub Vrbenský z Olympie Kutná Hora (10:02,33).

Poslední hlavní závod, 46. ročník memoriálu Václava Stárka ve vrhu koulí, vyhrál stejně jako loni domažlický Dominik Sládek (15,61) před domácím Pavlem Peňázem (13,49) a kolínským žákem Antonínem Adamem (12,13).

V rámcových závodech byly k vidění další kvalitní výkony. Mezi nimi vyniká vítězný pokus dorostence Adama Velechovského ve skoku dalekém 703 cm, běh na 600 metrů, který vyhrála Lenka Čechová z pražského Olympu za 1:30,37 min., a vítězný čas Barbory Veselé na poloviční trati 39,75 s.

Z výsledků dalších kolínských závodníků zaujaly výkony Anity Hruškové a Heleny Rothanzlové ve skoku vysokém (167 a 159), oštěpařek Anny Radikovské (38,95) a Natálie Zvoníkové (37,66), dorostenců Jaroslava Hnidy a Štěpána Veselého na 100 m (11,43 a 11,45), dorostenky Amálie Schederové na 100 metrů překážek a 300 metrů (14,70 a 41,87), mladší žákyně Vanessy Stachové, která na 300 metrů zaostala za kolínským rekordem časem 43,64 s o necelou půlsekundu, výborné časy starších žáků Marka Převrátila a Vojtěcha Kofroně na 100 metrů překážek (14,36 a 14,43) či žákovských dálkařek Yvony Szitásové a Adély Duškové (527 a 514).