Mladí vícebojaři usilovali o české tituly

Od pátku do neděle proběhlo v Olomouci mládežnické mistrovství České republiky ve vícebojích. Na šampionátu měla čtyřnásobné zastoupení i kolínská atletika, kterou reprezentovali dorostenec Jindřich Semotam, starší žákyně Natálie Olivová a mladší žáci Šimon Kratochvíl a Antonín Tvrzník.

Jako první vstoupil do pátečních bojů svěřenec Antonína Morávka Jindřich Semotam. V první disciplíně desetiboje – běhu na 100 metrů – si zaběhl osobní rekord časem 11,87 s, ale přesto se zařadil až na 9. příčku mezi 13 nejlepšími českými vícebojaři. Bohužel následující disciplína – skok daleký – se mu už tolik nepodařila. V prvním pokusu mu rozběh vyšel na neodrazovou nohu, bylo z toho jen 560 cm a v následujících dvou pokusech se už s rozběhem srovnat nedokázal a oba byly nezdařené. V této disciplíně to znamenalo 11. místo. Podobně si vedl i ve vrhu koulí, kde zaznamenal nejdelší pokus 10,07 m. Čtvrtou disciplínou byl skok do výšky, kde Jindřich překonal 172 cm a tímto výkonem uzavřel první osmičku. Páteční program pak uzavřel běh na 400 metrů, kde kolínský dorostenec zaběhl devátý čas 56,04 s. Celkově z toho byl po prvním dnu zisk 2787 bodů a před druhým dnem soutěže 10. příčka.

Druhou páteční zástupkyní kolínské atletiky byla svěřenkyně Martina Radikovského Natálie Olivová, která po zisku titulu halové mistryně ČR věděla, že skladba sedmiboje pod otevřeným nebem jí až tolik nevyhovuje. Ukázala to už úvodní disciplína – běh na 100 m překážek – kde zaběhla čas 15,86 s, kterým se zařadila až na 17. místo mezi 22 vybranými závodnicemi. Pak ale se jí dvě následující disciplíny vydařily a posunula se výrazně nahoru. Nejprve vyhrála svůj oblíbený skok vysoký výborným výkonem 163 cm a vzápětí si posunula osobní rekord ve vrhu koulí na rovných 11 metrů. Po třech disciplínách poskočila na 5. místo, ale pátek nakonec zakončila po běhu na 150 metrů za 20,30 s na příčce sedmé výkonem 2840 bodů, o 122 bodů za medailovou pozicí.

Do sobotních bojů vstoupil velmi dobře Jindřich Semotam, který vylepšil svůj osobní rekord na 110 m překážek na 15,82 s, obsadil v této disciplíně 7. místo a celkově mu po šesti disciplínách patřilo stále 10. místo, ale už s minimálním odstupem na 8. pozici. V následujícím hodu diskem ale dosáhl Jindřich výkonu jen 23,83 m a jeho odstup se opět zvýšil. Natálie Olivová bohužel do druhého dne nevstoupila nejlépe. Ve skoku dalekém zaznamenala nejdelší pokus jen 483 cm a klesla v pořadí na 8. příčku. Ani hod oštěpem kolínské vícebojařce radost neudělal. Výkon 19,79 m ji po šesti disciplínách poslal mimo elitní osmičku a ani kvalitní závěrečný běh na 800 m za 2:34,94 min. ji do ní nevrátil a ziskem 4271 bodů obsadila celkové 9. místo.

Jindřich Semotam poté vyhrál osmou disciplínu, skok o tyči, výkonem 390 cm, ale stále to v celkovém pořadí znamenalo 10. místo. V hodu oštěpem skončil jen těsně druhý po hodu dlouhém 43,23 m a v závěrečném běhu na 1500 metrů dokázal zaběhnout čas 5:34,91 min. V konečném součtu celkem nasbíral 5354 bodů a stejně jako Natálii Olivové mu patřilo konečné 9. místo.

V neděli se představili oba mladší žáci, kteří sbírali při svém prvním republikové šampionátu především zkušenosti a jejich cílem bylo umístění do 16. místa, které by jim zajistilo zařazení do Atletického centra mládeže, zřízeného Středočeským krajem. V běhu na 60 m překážek byl rychlejší Šimon Kratochvíl (10,32) než Antonín Tvrzník (10,46). Následující hod míčkem byl pro oba nejsilnější disciplínou. Tvrzník poslal své náčiní na 65,10 m a Kratochvíl na 55,66 m. Ve zbylých třech disciplínách byl vždy o něco lepší Šimon, který zaběhl 60 m za 8,46 s, do dálky skočil 442 cm a osmistovku běžel za 2:35,21 min, zatímco Antonín dosáhl výkonů 9,07 s, 441 cm a 2:41,59 min. V celkovém pořadí pak Šimon Kratochvíl obsadil 14. a Antonín Tvrzník 15. místo za bodové zisky 1986 a 1833 bodů.