Kolínští atleti bojují o postup

Zatímco v loňském roce se prvoligovému týmu kolínských atletů vůbec nedařilo a v druhé nejvyšší české soutěži je zachránilo až odmítnutí této soutěže jedním z druholigových družstev s právem postupu, letošní ročník muži v modrobílém zahájili mnohem lépe. Na královéhradeckém stadiónu dokonce až do posledních chvil sahali po druhé příčce, zaručující po čtyřech kolech postup do baráže o extraligu.

Do utkání vstupovali s 11 body za vítězství Josefa Smoly v předsunuté chodecké soutěži. I v úvodních disciplínách časového pořadu se jim zadařilo. V běhu na 5000 metů Milan Janoušek obsadil výborné 2. místo v čase 15:39,16 a 2 body přidal za 9. místo Michal Starý za 16:28,56. Dokonce čtyřnásobný bodový zisk vybojovali kladiváři. Druhý Miroslav Novotný hodil 50,83, čtvrtý Jan Balát 46,21, sedmý Pavel Peňáz 43,88 a desátý Matěj Svoboda 36,02. Ve skoku dalekém získal 4 body za 7. příčku Dominik Holub (672) a v běhu na 800 m bodoval osmý Martin Coubal (1:58,00). V běhu na 110 metrů překážek získal Jiří Kunt 5 bodů za čas 15,53 a po první třetině závodu patřilo kolínským závodníkům třetí místo za vedoucím Novým Městem nad Metují a druhým Ústím nad Labem.

Vrh koulí přinesl sice jen 2 body díky Pavlu Peňázovi (12,41), ale pak přišlo finále běhu na 100 metrů se skvělými výkony kolínských sprinterů. Zazářil junior Štěpán Hampl, který s dovolenou podporou větru +2,0 m/s překonal vynikajícím časem 10,52 s nejen kolínský historický rekord, ale také A limit Českého atletického svazu pro účast na juniorském mistrovství Evropy v italském Grossetu! Pozadu nezůstal ani dorostenec Stanislav Jíra, který se poprvé v životě dostal výborným časem 10,96 s pod hranici 11 sekund a získal 4 body. Osmé místo ještě obsadil v osobním rekordu 11,05 Aleš Moravec. V běhu na 400 m přidal jeden bod na kolínské konto Tadeáš Krakuvčík a v hodu diskem bodoval sedmý Pavel Peňáz (44,31) a desátý Matěj Svoboda (38,61). Pak znovu přišly silné kolínské disciplíny. Jiří Kunt vyhrál běh na 400 m překážek v čase těsně za kolínským historickým rekordem (53,84) a v běhu na 200 m znovu zabodovali sprinteři. Štěpán Hampl tentokrát v protivětru opět zvítězil za 21,94 a Aleš Moravec zopakoval své 8. místo z poloviční trati (22,42). Druhá třetina utkání končila trojskokem, kde vybojoval v osobním rekordu 3 body dorostenec Robin Martinek (13,10). Kolínský tým v tu chvíli figuroval na třetí příčce o 6 bodů za muži z Nového Města.

V běhu na 1500 m bodovali 3 body devátý Milan Janoušek (4:15,85) a Karel Kulíšek (4:16,56). Další silnou disciplínou byl skok o tyči. V něm se sice tak úplně nedařilo kolínskému rekordmanovi Jakubu Vítkovi, který překonal 400 cm a skončil třetí, ale Jindřich Semotam si poradil se stejnou výškou, obsadil čtvrtou příčku a to znamenalo zisk 15 bodů. Po běhu na 4x100 m, v němž kolínská sestava doběhla na 2. místě v novém kolínském rekordu 42,89, se družstvo Kolína dostalo zpět na 2. příčku s náskokem 10 bodů na Nové Město a 16 bodů na domácí Hradec Králové. V závěru utkání ale muži v modrobílém neměli dobré disciplíny. Ve skoku vysokém vyšli naprázdno, a i když ve štafetě na 4x400 m vybojovali za 3. místo 8 bodů a drželi druhé místo, vše se změnilo v závěrečném hodu oštěpem. Tady Kolínští neměli při zranění Pavla Peňáze ml. a Pavla Krejči zastoupení a těsně se před ně dostaly týmy Nového Města i Hradce Králové.