Jdi na obsah Jdi na menu

Jubilejní Drozdův běh s rekordní účastí

V neděli 9. října se v kolínských Borkách běžel jubilejní 90. ročník druhého nejstaršího běhu v České republice – Drozdova lesního běhu. Delší tradici než kolínský běh mají pouze slavné Běchovice a poprvé vyběhli běžci na tento závod do kolínského lesoparku už v roce 1925.

Trať závodu vybíral sám nejslavnější kolínský běžec a několikanásobný mistr republiky dr. Václav Drozda. Ten jej také dokázal celkem osmkrát vyhrát. Startérem letošního ročníku byla další velká postava kolínské atletiky a tohoto běhu, traťový rekordman Stanislav Petr. Tento mnohonásobný mistr Československa a reprezentant naší vlasti vyhrál Drozdův lesní běh celkem jedenáctkrát a už od roku 1975 drží pro současné běžce nepřekonatelný rekord této 4200 m dlouhé trati časem 11:54,6 min.

Na startu jubilejního ročníku se sešlo 93 běžců a běžkyň, čímž byl překonán účastnický rekord. Početnou skupinu běžců vyvedl ze stadiónu kolínský vytrvalec Pavel Till, ale boj o vítězství se na trati rozpoutal mezi dvěma běžci AC Mladá Boleslav – Sebastianem Vošvrdou, o více než 20 let starším kolínským odchovancem a třináctinásobným vítězem Jiřím Milerem – a Milošem Auersvaldem ze Spartaku Praha 4. Na stadión Mirka Tučka přiběhl jako první mladší z mladoboleslavských běžců před Milošem Auersvaldem, toho ale v posledních stovkách metrů předstihl Jiří Miler, který se zároveň stal vítězem kategorie nad 40 let.

Nejlepší kolínští běžci se seřadili od čtvrté po šestou příčku. Nejrychlejší z nich byl Jan Šedina, pátý doběhl Jiří Křeček a za ním Martin Coubal. V kategorii žen se sešla velmi dobrá konkurence, z níž nejrychlejší byla Daniela Havránková z Potěh před Petrou Sklenářovou z Mladé Boleslavi a stříbrnou medailistkou z šampionátu žen do 22 let v běhu na 5000 m Eliškou Auersvaldovou z Čáslavi.

Nejlepší v jednotlivých kategoriích:

Muži do 40 let: Vošvrda (Mladá Boleslav) 13:23, Auersvald (Praha 4) 13:33, Šedina (Kolín) 13:59

Muži nad 40 let: Miler (Mladá Boleslav) 13:32, Římal (Kolín) 14:23, Herel (Kolín) 14:36

Muži nad 50 let: Till (Kolín) 14:54, Vavák (Sadská) 16:29, Kubišta (Kolín) 16:43

Muži nad 60 let: Roubík (Čerčany) 17:52, Konývka (Kolín) 18:20, Bednář (Počaply) 20:02

Muži nad 70 let: Říha (Sadská) 18:27, Mňuk (Los Angeles) 21:34, Jelínek (Černilov) 22:13

Ženy do 35 let: Havránková (Potěhy) 15:52, Sklenářová (Mladá Boleslav) 16:02, Auersvaldová (Čáslav) 16:36

Ženy nad 35 let: Hampejsová (Vitice) 17:07, Kroužilová (Poděbrady) 17:46, Kalná (Chrudim) 18:16

Ženy nad 45 let: Krátká (Pardubice) 17:21, Šťástková (Kolín) 19:31, Hodečková (Kolín) 20:23

Ženy nad 55 let: Jelínková (Černilov) 26:37